Forum www.dlugopole.fora.pl Strona Główna www.dlugopole.fora.pl
Forum mieszkańców Długopola Dolnego, Zdroju, Górnego i Ponikwy w gminie Bystrzyca Kłodzka. Porusza sprawy społeczne i kulturalne życia codziennego oraz pełni funkcję Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz Centrum Wsparcia i Monitoringu Społecznego.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Długopole Zdrój

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dlugopole.fora.pl Strona Główna -> Parafia Długopole Dolne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
inicjatywa
Administrator



Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 0:20, 24 Maj 2013    Temat postu: Długopole Zdrój

Z życia Kościoła w Długopolu Zdroju Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
inicjatywa
Administrator



Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:29, 25 Maj 2013    Temat postu:

Długopole-Zdrój

Jest to najmniejsze uzdrowisko Ziemi Kłodzkiej, położone nad Nysą Kłodzką. Występują tu szczawy mineralne, eksploatowane w źródłach: Emilia, Renata i Kazimierz. Leczy się choroby układu krążenia, nerwice, stany wyczerpania, niedokrwistość i schorzenia wątroby. Długopole-Zdrój powstało jako część Długopola Dolnego. W 1381 r. wzmiankowano tu stary młyn, od poł. XVI w. do czasów wojny 30-letniej wydobywano ałun. W wyrobisku kopalni zbierała się woda, wykorzystywana przez okoliczną ludność, w 1762 r. młynarz Wolf ustawił drewniane koryto i kadź do kąpieli. Rozwój uzdrowiska datuje się od 1798 r., kiedy ujęto źródło Emilia, w 1802 r. zamontowano pierwsze wanny żeliwne. Uzdrowisko posiadała rada miejska Bystrzycy Kłodzkiej, w 1817 r. zbudowano dom dla kuracjuszy, dwa lata później altanę-pijalnię. W 1839 r. nabył je dr Julius Hancke, który wzniósł nową pijalnię, kolumnadę spacerową i łazienki. Uzdrowisko nazwano śląskim Marienbadem, wytyczono ścieżki z punktami widokowymi i altanami. W 1875 r. doprowadzono linię kolejową na trasie Kłodzko-Międzylesie z tunelem pod zboczem Wronki. W 1909 r. odkryto źródło Renata, istniał pierwszy w Niemczech elektryczny zegar kwiatowy, powstał pierwszy na Śląsku teatr plenerowy. W okresie międzywojennym uruchomiono inhalatorium, działała grupa GGV. W 1945 r. utworzono samodzielną miejscowość Długopole-Zdrój, w 1956 r. jako specjalność uzdrowiska wprowadzono leczenie schorzeń wątroby. W 1966 r. połączono zdroje w Lądku i Długopolu, obecnie kompleks uzdrowiskowy jest rewitalizowany. W 2009 r. otwarto nową pijalnię w Domu Zdrojowym, pod koniec 2010 r. rozpoczęto rewitalizację Parku Zdrojowego, która trwała prawie dwa lata.

Warto zobaczyć


Kaplica mszalna Najświętszego Serca Pana Jezusa w sanatorium Mieszko, wewnątrz neogotyckie wyposażenie z XIX w.


Figura Jezusa Króla na zewnętrznej elewacji kaplicy od strony ołtarza


Tablica w hołdzie i ku pamięci Wielkiego Polaka Jana Pawła II i szlaków jego imienia na Ziemi Bystrzycy Kłodzkiej przed wejściem do kaplicy


Neogotycki kościół poewangelicki z 1893 r., obecnie kawiarnia Horus.

Drewniany Dom Zdrojowy z ok. 1850 r., przebudowany na pocz. XX w. Wewnątrz pijalnia wód mineralnych i kawiarnia.

Szpital Uzdrowiskowy Fortuna (dawny dom zdrojowy), w stylu zbliżonym do klasycyzmu, obok taras z ujęciem wód mineralnych.

Zakład Przyrodoleczniczy Karol z 1870 r., posiada 8-boczną wieżyczką, służącą niegdyś jako zegarowa. W skład kompleksu wchodzą też łazienki z lat 1850-51, wewnątrz pijalnia wód mineralnych.

Dawny kinoteatr zdrojowy o cechach klasycystycznych, powstałe z przebudowy dawnej kolumnady spacerowej. Obecnie, po remoncie, uruchomiono tu kawiarnię.

Dawny młyn (Buckelmuehle) u wylotu Bukowej Doliny, zaadaptowany później na gospodę.

Park Zdrojowy o pow. ok. 30 ha, jego środkiem biegnie wysadzana lipami i klonami 600-metrowa aleja. Pod koniec 2010 r. rozpoczęto rewitalizację Parku Zdrojowego, która ma potrwać rok.

Liczne pensjonaty z 2. poł. XIX i pocz. XX w.

Położona na zboczu Wronki stacja kolejowa, obok której przebito długi na 360 m tunel, otwarty 02.09.1875 r., przy jego budowie zatrudniono włoskich kamieniarzy.

Wystawa na której zgromadzono przedwojenne zdjęcia, pocztówki, mapy i litografie, dotyczące Długopola Zdroju. Eksponaty oglądać można w pomieszczeniu obok biblioteki przy ul. Zdrojowej 17. Twórcą wystawy jest długopolanin Maciej Piasecki. Godziny otwarcia:
Poniedziałek, Środa, Piątek – od 15:00 do 19:00, Wtorek, Czwartek – od 8:00 do 12:00

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez inicjatywa dnia Sob 20:30, 25 Maj 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dlugopole.fora.pl Strona Główna -> Parafia Długopole Dolne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin